• پربازدید هفته
 • پربازدید ماه

  Sorry, no posts matched your criteria.

  Sorry, no posts matched your criteria.

۵:۴۳:۰۲ - دوشنبه ۷ مرداد ۱۳۹۸
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
از اقدامات استراتژیک تا بازدیدهای میدانی در حوزه بحران توسط دکتر نجار؛
معاون وزیری که سیل اخیر در کشور را تبدیل به فرصت کرد/ اقدامات ارزشمند و میدانی دکتر نجار معاون وزیر کشور و رئیس سازمان مدیریت بحران کشور در سیل اخیر کشور/ با مدیریت جهادی نجار در ستاد فرماندهی مدیریت بحران عملیات پرداخت خسارت در حوزه های مختلف و بازسازی مناطق سیل زده کشور با سرعت در حال انجام است
در ابتدای  فروردین ماه سال ۱۳۹۸ در نقاطی از کشور از جمله استان های گلستان، مازندران، لرستان، ایلام، خوزستان، شیراز و… بر اثر وقوع سیل موجب جانباختن، مجروع شدن، تخریب منازل، خسارت به صنعت، خسارت به کشاورزی و … تعدادی از هموطنان در تعدادی از استان های کشور گردید. دکتر اسماعیل نجار معاون وزیر کشور […]

در ابتدای  فروردین ماه سال ۱۳۹۸ در نقاطی از کشور از جمله استان های گلستان، مازندران، لرستان، ایلام، خوزستان، شیراز و… بر اثر وقوع سیل موجب جانباختن، مجروع شدن، تخریب منازل، خسارت به صنعت، خسارت به کشاورزی و … تعدادی از هموطنان در تعدادی از استان های کشور گردید.

دکتر اسماعیل نجار معاون وزیر کشور و رئیس سازمان مدیریت بحران کشو در همان ساعات اولیه  وقوع سیل، ستاد فرماندهی مدیریت بحران را تشکیل داد. در روزهای اولیه  سیل نیز شخص نجار معاون وزیر کشور و رئیس سازمان مدیریت بحران کشور و مجموعه تیم مدیریتی این سازمان، جهت بازدید های میدانی و تشکیل ستاد فرماندهی مدیریت بحران به  این مناطق کشور سفر نمودند.

سیل که یک فاجعه و تهدید است،  نجار آن را تبدیل به یک فرصت در زمینه خدمات رسانی به مردم شریف کشور کرد. نتیجه جلسات متعدد  نجار ازجمله تشکیل ستاد فرماندهی مدیریت بحران و بازدیدهای میدانی از مناطق سیل زده، ایجاد وحدت و همدلی میان تمامی ارکان کشور اکنون عیان شده و منجر به بازسازی منازل، پرداخت خسارت حوزه کشاورزی، پرداخت خسارت حوزه صنعت و… گردیده است.

اما در روزهای اخیر زلزله ای  شهرستان مسجد سلیمان استان خوزستان را لرزاند، که موجب مجروع شدن و تخریب منازل تعدادی از هموطنان گردید. دکتر اسماعیل نجار معاون وزیر کشور و رئیس سازمان مدیریت بحران کشور مجددا در همان ساعات اولیه ستاد فرماندهی مدیریت بحران کشور را تشکیل و در روزهای نخست زمین لرزه جهت بازدید از مناطق زلزله و بازدید از پروژه های بازسازی مناطق سیل زده اخیر در استان خوستان، به این استان سفر کرد.

تشکیل فرماندهی ستاد بحران  و چندین سفر اسماعیل نجار به  مناطق سیل زده و زلزله زده در همان روزهای نخست زمان وقوع ، باعث گردید که کانکس، چادر، وسایل ضروری، تسهیلات بانکی جهت بازسازی منازل آسیب دیده و … در اختیار مردم آسیب دیده قرار گیرد و زندگی در این مناطق از سر گرفته شود‌.

با تدابیر و برنامه های راهبری نجار معاون وزیر کشور  و رئیس سازمان مدیریت بحران کشور و ارائه آن به دولت، موجب شد تا هیئت وزیران در جلسه ۲ تیر ۱۳۹۸ به‌پیشنهاد این سازمان و تأیید سازمان برنامه و بودجه کشور با تخصیص مبلغ ۳۹ هزار و ۲۱ میلیارد ریال به‌صورت تملک دارایی سرمایه‌ای از محل منابع ماده (۱۰) قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت موضوع بند (م) ماده (۲۸) قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (۲) برای بازسازی بخش‌های خسارت‌دیده ناشی از سیل سال ۱۳۹۸ در سطح ملی و استان‌های حادثه‌دیده کشور موافقت کرد.

براساس این مصوبه مبلغ ۱۵ هزار میلیارد ریال بابت خسارت های ناشی از سیل به زیرساخت های حوزه راه و ترابری، مبلغ ۱۰ هزار میلیارد ریال بابت خسارت های ناشی از سیل به تأسیسات و زیرساختهای شهری و روستایی و مبلغ ۱۴ هزار و ۲۱ میلیارد بابت خسارت های ناشی از سیل به زیرساخت های وزارت نیرو تخصیص یافت.

گفتنی است توزیع اعتبارات ملی و استانی براساس ابلاغیه سازمان برنامه و بودجه کشور اعلام میگردد.

همچنین دستگاه های اجرایی ذیربط موظفند ضمن نظارت فنی و اجرایی بر روند انجام بازسازی، گزارش عملکرد اعتبارات یادشده را در مقاطع زمانی سه ماهه به وزارت کشور (سازمان مدیریت بحران کشور) و سازمان برنامه و بودجه کشور ارسال و اطلاعات عملکردی خود را در سامانه جامع امداد و بازسازی دولت (سجاد) درج نماند.

افزون بر این، سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان های مربوط مکلفند ضمن نظارت بر روند پیشرفت فیزیکی، گزارش عملکرد اعتبارات مذکور را در مقاطع زمانی سه ماهه به سازمان برنامه و بودجه کشور ارائه نمایند تا آن سازمان متناسب با عملکرد، تخصیص اعتبارات مذکور را به دستگاه اجرایی مرتبط ابلاغ نماید.

براساس این گزارش، سیل اخیر یکی از مخرب ترین و گسترده ترین حوادث طبیعی به لحاظ جغرافیایی در قرن گذشته بوده است. در این رویداد تعداد ۲۳۵ شهر و ۴۰۳۵ روستا آسیب دیدند.

همچنین تعداد ۷۶ نفر جان باخته که عمدتاً ناشی از وقوع مستقیم سیلاب نبوده است. میزان خسارات دربخش های مختلف بیش از ۳۵ هزار میلیارد تومان برآورد شده است. از بدو وقوع سیل نظام مدیریت بحران کشور از همه توان خود برای کاهش خسارات جانی و مالی بهره گرفت و همچنان در مرحله بازتوانی و بازسازی مشغول خدمت رسانی است. در زیر به برخی از اقدامات در مرحله بازتوانی و بازسازی می توان اشاره نمود:
۱. ایجاد قرارگاه بازسازی و نوسازی مناطق سیل زده در محل وزارت کشور و متناظر آن در استان ها با عضویت همه دستگاهها ، سازمانها و نهادهای اجرایی ذیربط و برگزاری منظم ومستمرجلسات آن به منظور تداوم خدمت رسانی
۲. ایجاد ۷ کمیته تخصصی ذیل قرارگاه : (کمیته برآورد ، تعیین خسارت و تخصیص منابع ، کمیته حمایت از تولید و اشتغال ، کمیته اجتماعی ، بهداشتی و مشارکت های مردمی ، کمیته بازسازی و نوسازی ، کمیته تبلیغات ، اطلاع رسانی و فرهنگی ، کمیته نظارت و بازرسی ، کمیته فناوری اطلاعات و آمار)

 

۳. راه اندازی سامانه جامع امداد و بازسازی دولت ( سجاد) بمنظور روز آمدی و ثبت الکترونیکی خسارات وارده
۴. استفاده از سایر ظرفیت ها و تکنولوژی های نوین از جمله: پتانسیل پژوهشکده فضایی ایران در زمینه تعیین دقیق میزان خسارات .
۵. تامین ۳۷۱ هکتار زمین در استان‌های لرستان، خوزستان ،گلستان وخراسان شمالی جهت جابجایی موضعی ۸۳ روستا و جابجایی کلی ۸ روستا از اراضی ملی و خصوصی که بعضاً ساخت و ساز آنها شروع و برخی در حال آماده سازی هستند.
۶. تامین ۱۰ هکتار زمین برای ۱۵۰ واحدی که در حاشیه رودخانه درشهر معمولان آسیب دیده و یا باید جابجا شوند.
۷. تامین ۵/۴ هکتار زمین برای انتقال ۱۰۹ واحد مسکونی و ۳۶ واحد تجاری آسیب دیده در شهر پلدختر که آماده سازی آن به اتمام رسیده و در حال واگذاری به افراد خسارت دیده است .
۸. تامین سیمان مورد نیاز به میزان ۵۸۲ هزار تن توسط بنیاد مستضعفان به صورت رایگان
۹. خرید ۲۰ هزار تن آهن آلات به صورت متمرکز با قیمت مناسب توسط بنیاد مسکن انقلاب اسلامی.
۱۰. تامین ۵۰۰ میلیارد تومان جهت خرید متمرکز آهن‌آلات
۱۱. ستاد اجرایی فرمان امام(ره) ۳۰ میلیارد تومان برای کمک به بازسازی اختصاص داده و هماهنگ شده برای بازسازی تا ۲۰ هزار واحد مسکونی افراد کم بضاعت تا سقف ۱/۵میلیون تومان کمک نماید.
۱۲. کمیته امدادامام خمینی (ره) تعهدنموده به کلیه افراد مددجوی خود که منازل آنان باید بازسازی و نوسازی شود (برای هر واحد مبلغ ۱۰ الی ۱۵ میلیون تومان )
۱۳. مقرر شده وزارت نفت مبلغ ۴۰ میلیارد تومان در۸ شهرستان استان خوزستان برای ۱۷۳۰ خانوار برای خرید ۱۲/۷۰۰ میلیون تومان میلگرد اختصاص و برای ۸۰۰۰ واحد تعمیری مبلغ ۲ میلیون تومان مساعدت مالی نماید.

۱۴. هماهنگی و امضا تفاهمنامه بین بنیاد مسکن انقلاب اسلامی وسازمان بسیج مستضعفین بمنظور کمک به احداث یا تعمیر ۲۰۰۰۰ واحد مسکونی در مناطق آسیب دیده.
۱۵. مقرر گردید به کلیه افرادی که محل زندگی خود را از دست داده بودند بر اساس تصمیمات قرارگاه مبلغ ۶ میلیون تومان برای خانوار روستایی و ۱۲ میلیون تومان برای خانوار شهری تحت عنوان انتقال از اسکان موقت به اسکان دائم (اجاره بها) پرداخت شود که ۵۰ درصد آن در فاز اول انجام و در حال حاضر افراد در محل های مورد نظر خود اسکان یافتند.
۱۶. تشکیل ۶۹۰۶۸ پرونده به مبلغ ۴۵۵ میلیارد تومان در کمیته‌های تخصصی شهرستان های خسارت دیده استان های خوزستان، لرستان ،گلستان ،مازندران، کرمانشاه ،کردستان، فارس، اصفهان، البرز، چهارمحال و بختیاری، مرکزی، تهران و همدان.
۱۷. پرداخت کمک بلاعوض به بیش از نیمی از خسارت دیدگان بخش کشاورزی در استان های گلستان و مازندران که تشکیل پرونده داده اند.

همه این ها نشان می دهد نظام بحران کشور که در راس آن دکتر اسماعیل نجار معاون وزیر کشور و رئیس سازمان مدیریت بحران کشور با برنامه های دانش بنیان و راهبردی و ایجاد فضای وحدت و همدلی در کشور توانسته حوادث سیل و زلزله اخیر کشور را تبدیل به فرصت خدمتگذاری به مردم کشور نماید.

 

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
 • نقاشی که روحیه‌ی آمریکایی‌ها را تقویت می‌کرد

  نقاشی که روحیه‌ی آمریکایی‌ها را تقویت می‌کرد

 • خواص چای “به” را بشناسید

  خواص چای “به” را بشناسید

 • راهکار ترگل‌ورگل ماندن در مسافرتهای طولانی

  راهکار ترگل‌ورگل ماندن در مسافرتهای طولانی

 • دزدان دریایی کاراییب برای ۳۰۰ سال پیش نبود؛ مال همین امروز است!

  دزدان دریایی کاراییب برای ۳۰۰ سال پیش نبود؛ مال همین امروز است!

 • وقتی ژاپنی‌ها ماهی، اختاپوس و قورباغه را زنده زنده می‌خورند

  وقتی ژاپنی‌ها ماهی، اختاپوس و قورباغه را زنده زنده می‌خورند

 • همه عادت‌های کارلوس کی‌روش؛ از علاقه به دوغ تا سحرخیز بودن

  همه عادت‌های کارلوس کی‌روش؛ از علاقه به دوغ تا سحرخیز بودن

 • (تصاویر) داستان مردی که ۱۶۰ سال عمر کرد

  (تصاویر) داستان مردی که ۱۶۰ سال عمر کرد

 • تصاویر دیده نشده از محمد رضا شجریان

  تصاویر دیده نشده از محمد رضا شجریان

 • تصاویر/ مردم چین در ۱۲۰ سال پیش

  تصاویر/ مردم چین در ۱۲۰ سال پیش

 • حضور بازیگر زن کانادایی درنماز جماعت!

  حضور بازیگر زن کانادایی درنماز جماعت!

 • تصاویر/ داستان عاشقانه دو فیلسوف

  تصاویر/ داستان عاشقانه دو فیلسوف

 • (تصاویر) “هیولا” ملکه زیبایی فرانسه شد

  (تصاویر) “هیولا” ملکه زیبایی فرانسه شد